my eye wants to speak…

Imagine Cup Hakkında

Yarışma Hakkında

Imagine Cup 2003 yılında bu yana düzenlenen Dünyanın En Büyük Öğrencilerarası Teknoloji Yarışmasıdır. Türkiye’de de her yıl düzenlenen yarışmada birinci olan öğrenciler ülkemizi temsil etmek üzere yarışma finalinin yapıldığı ülkeye davet edilirler. 2011 yılında yarışmanın Dünya Finalleri Temmuz ayında New York, ABD’de gerçekleşecektir. Öğrenciler yarışma teması olan “Zor problemlerin teknoloji ile çözüldüğü bir dünya düşleyin” doğrultusunda Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedefleri olarak belirlenen konularda projeler geliştirerek yarışırlar. Binyıl Kalkınma Hedefleri 8 maddeden oluşmaktadır. Binyıl Kalkınma Hedefleri ile ilgili Birleşmiş Milletler Türkiye web sitesinde detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Imagine Cup yarışmasında 5 temel kategoride yarışılmaktadır.

Öğrencilerin dünyanın zorlu problemlerini teknolojiyi kullanarak çözmelerini sağlayarak kendi yaratıcılıklarını keşfetmelerine olanak sunar. En fazla 4 kişiden oluşan öğrenci grubunun başvurabildiği kategoride öğrenciler 1 akademik danışman gözetiminde geliştirdikleri Yazılım projelerini Türkiye Jürisine sunar ve Türkiye Jürisi Dünya Finaline gidecek ekibi belirler. Türkiye Jürisi Kamu, Microsoft Türkiye, Birlemiş Milletler Türkiye temsilciliği, Sektör ve Üniversitelerden oluşur. Projelerde geliştirilen uygulamalar Microsoft .NET Framework üzerinde çalışmalı, Visual Studio kullanılarak geliştirilmelidir. İsteğe bağlı olarak uygulamalarda Windows 7 yeni özellikleri, Windows Live SDK, Windows Phone 7, Silverlight, Windows MultiPoint Mouse SDK gibi araçlarda kullanılabilinir.   

Gömülü sistemler hayatımızın her alanında daha fazla yer almaya başladı. Masaüstü uygulamaların ötesine giderek hem yazılım hem de donanım ile birlikte çalışmayı gerektiren bu kategoride en fazla 4 kişiden oluşturabileceğiniz ekibinizle Microsoft tarafından 2. aşamaya geçen ekiplere sağlanacan Windows Embedded Compact 7 çalıştırabilecek cihaz ile çözümlerinizi geliştirin.  

Oyun tasarımınla bizi şaşırt! Sıfırdan yeni bir oyun yarat. Şimdiye kadar yapılanlardan çok farklı olsun. Büyük düşün! Bu yarışmayı oyun geliştiricisi olarak ya da oyun sektöründe yer alacak bir girişimci olarak atacağın önemli bir adım olarak düşün. İster 2 boyutlu ister 3 boyutlu, ister tek kişilik ister çok seviyeli olsun oyununu Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedeflerini de gözönünde bulundurarak geliştir.  

Dijital Medya yarışmasına katılmak istiyorsan daha önce görülmemiş bir dijital medya tecrübesi veya bir video gönderin! Büyük düşünün ve projenizi sizi özel kılan dokunuşunuzla süslendirin! Ve en önemlisi bundan zevk alın!  

BT Becerisi kategorisinde sizden tek bir bilgisayardan çokbilgisayarlı yapılara kadar olan sistemleri yürütmeniz isteniyor. Sistem tarafındaki sunucu ürünlerine hakim olduğunuzu düşünüyorsanız bu yarışmada deneyimleriniz test edilecek. Benzeri olmayan senaryolarla karşılacaksınız ve çeşitli kullanıcı ihtiyaçlarını her detayına kadar çözmeniz istenecek.  

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: