my eye wants to speak…

Neden Göz Takibi?

Günlük hayatlarımızda çevremizde gelişen olaylar hakkında bilgi toplama işlemini gerçekleştiren en zengin kaynak gözlerimizdir; kiminle ya da neyle, nerede iletişime geçtiğimiz bilgisini bize sunarlar. Göz bakış bilgisini girdi olarak kullanarak bir bilgisayar sisteminin kullanıcının yapmak istedikleri hakkında daha geniş bağlamsal bilgi kazanması ve böylece daha sezgisel ve akıllı arayüzler tasarlanabilmesi mümkün olacaktır.

Göz takip sistemlerinin öncelikli olarak bilgisayar sistemlerinin normal girdi aygıtlarını (klavye, fare, işaret cihazı) kullanma kabiliyetinden yoksun kullanıcılar için geliştirilmesi amaçlanmıştır. Sistemlerin doğruluk ve güvenilirliklerinin artmasıyla beraber, klavye veya fareye alternatif bir girdi aygıtı olarak sağlıklı insan vücut hareketlerini kapsayan uygulamaların geliştirilmesi de söz konusu olacaktır.

Araştırmalarımızın Ufak Bir Özeti…

Bu çalışma ile, göz bakışı bilgisinin geleneksel girdi aygıtlarına ek olarak arttırılmış özelliklere sahip etkili bir girdi olarak kullanılabilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın odak noktası, göz takip teknolojilerini kullanarak, sağlık nedenlerinden dolayı konuşma dili ile iletişim kurmayı başaramayan hastaların günlük hayatlarında çevresindekilerle etkileşimi kaybetmemesini sağlayabilmektir. Bu çalışmanın sonucu olarak, göz tanıma ve takibi etkinlikleri ile, bir bilgisayar monitörü ve usb kamera yardımıyla, hastanın ifade etmeye çalıştıklarını anlatabilmesini yani gözleriyle konuşabilmesini sağlayacak bir sistem geliştirilecektir. Bu sistemin, günümüzde piyasada mevcut olan göz takip sistemlerine alternatif olmasını beklemekten ziyade, daha düşük maliyetli çözümler sunarak, daha geniş kitleler tarafından kullanılabilmesini beklemekteyiz.

Gözlerin, sözsüz ve dolaylı iletişim kurmada, insan vücudundaki en etkileyici özelliklere sahip organlar olduğunu düşündüğümüzde, günümüzdeki insan-bilgisayar etkileşiminde çığır açabilecek yeni özelliklere sahip birçok teknolojik gelişmeye açık olduğunu görmek kaçınılmaz oluyor. Biz de bu çalışmamız ile insanlık yararına gerçekleşecek bu teknolojik gelişmelerin ilk adımlarına doğru yönelmeyi ve bilgisayar – insan arasındaki köprünün bir ayağı olma yolunda ilerlemeyi arzuluyoruz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: