my eye wants to speak…

About Us

Merhabalar;

Biz Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinde okumaktayız. Imagine Cup 2011 için üniversitemiz adına ve bitirme projemiz kapsamında bir proje geliştirmekteyiz. Proje grup adımız REM ve Proje adımız My Eye Reflection’dır. Amacımız projemizin gelişim aşamaları ve yarışmanın adımları hakkında bilgi vermek ve rehberlik etmektir.

REM grubunun ismine de ilham kaynağı olan 3 üyesi – Rana ALGAN, Elif BONCUK, Melike ÖZDEMİR – son sınıfta yer almakta ve faal olarak projeye katılmaktadır. 4. üyemiz Emine Gül DANACI ise 3. sınıfta yer almakta ve proje grubumuzun gözlemci üyesi olarak katılım sağlamaktadır. Melike ÖZDEMİR aynı zamanda Microsoft Student Partner programında yer almakta ve Hacettepe Üniversitesi’ni bir de bu alanda temsil etmektedir. Proje danışmanımız ise Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Burak CAN‘dır.

My Eye Reflection, bir göz takip sistemidir. Bu sistemle, felç ya da felç benzeri ALS, MS gibi hastalıklar sonucunda konuşma yetisini yerine getiremeyen ya da yeni ameliyattan çıkmış ve kendini ifade edemeyen hastaların iris hareketlerinden yararlanarak iletişim kurabilmelerini sağlamayı amaçlıyoruz.

Bilindiği üzere Imagine Cup kapsamında en önemli konu başlıklarından biri sağlıktır. İnsanlara faydalı olabilmek için teknolojiyi kullanabilmenin en büyük erdemlerden biri olduğunu düşünüyoruz. Bu amaçla yardıma en çok ihtiyacı olan hastaların felçli hastalar olduğu düşüncesindeydik. Fikrin gelişim aşamasında çok fazla şey düşündük. Beyin dalgalarını kullanma düşüncesiyle çıktığımız yolda iris hareketlerinin takibi noktasında durduk. Bir şekilde göz hareketlerinden faydalanılarak hastanın kendini ifade etme fikri ise 4. grup üyemiz Emine Gül DANACI’dan gelmiştir. Grup üyeleri arasında beyin fırtınası, bu konuda bilgili kişilerle yaptığımız toplantılar ve konu hakkındaki literatür araştırması sonrasında ise bu noktaya geldik. Projemiz tamamlandığında hastanın geniş bir ekran üzerinde yer alan harflere odaklanarak söylemek istediklerini karşısındakilere aktarmasının sağlanması amaçlanmaktadır.

Proje tamamlandıktan sonra ise, yazıların seslendirilmesi, Microsoft’un messenger ürünüyle bağlantı ve hastanelerde de kullanılabilmesi için ekstra araçlar eklenmesi düşünülmektedir. Bu konuda ise Melike ÖZDEMİR’in Florence Nightingale hastanesi baş hekimi ve bilgi işlem ekibiyle yaptığı görüşmenin büyük katkısı olmuştur. Ayrıca ASELSAN‘da çalışan görüntü işleme konusunda uzman kişilerin de sistem hakkındaki düşünceleri ve yol göstericiliği bizim için yadsınamaz bir katkı sağlamıştır. Çalışmamızın şekillenmesindeki bir diğer etken de elbette Microsoft Yaz Okulu 2010 olmuştur. Mevcut teknolojiler ve kullanım şekilleri hakkında Microsoft’un MVP’leri sayesinde bilgi sahibi olmuş ve kendileriyle fikir alışverişi yapma olanağımız olmuştur.

Grup üyeleri hakkında ayrıntılı bilgiye, kişisel web sayfaları altında yer alan linklerden ulaşabilirsiniz 😉

 


Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: